Prymula v hospodě

Obvykle se nepouštím do spekulací ohledně politické situace, ale teď mi to nedá.
Jde o Romana Prymulu, jeho pochybnou schůzku s Faltýnkem a jeho setrvání ve funkci ministra zdravotnictví.
Nejde ani tak o roušky a hospodu, která měla být zavřená. Jde o princip – kdo vydá zákon nebo zákaz, má ho především sám dodržet. Jinak je to dělení na šlechtu a plebs. Když je přistižen, má se čestně přiznat, ne každou hodinu předhodit jinou lež. Ale kvůli tomu to nepíšu.
Především si nemyslím, že probírali důležité věci – tedy důležité pro občany této země. To se projednává na ministerstvu v denních hodinách a ne s Faltýnkem. Myslím, že šlo o nějaký velký špinavý kšeft a nebyl by to pro Prymulu první takový. O Faltýnkovi nemluvě.
Celkově bych řekla, že šlo o Babišův tah na šachovnici. Prymula mu začal konkurovat: řada lidí mu věřila a měl mnohem větší mediální prostor, a když se nad tím zamyslím, mohl využít vzhledem k situaci s covidem i větší pravomoce. Nejpravděpodobnější se mi jeví, že Faltýnek Prymulu vylákal na Babišův příkaz příslibem velkého kšeftu. Proč v hospodě Faltýnek zůstal mnohem déle, co?
Faltýnek tím vůbec nic neriskoval. (Pověst teprve ne, žádnou nemá.) Je místopředseda strany, ve které rozhoduje Babiš a ostatní jen kývají – kdo ne, odejde nebo je odejit. Funkci nabídl, ale nic to neznamená. Nikdo na jeho místo nepůjde, o tom rozhoduje sjezd. Ostatně nám občanům může být jedno, kterého kašpárka si ANO dosadí na který stranický flek. Mimochodem, z té funkce chtěl odejít už dřív.
Prymula odmítá rezignovat na svůj post, protože ví, že je Zemanův chráněnec. Ty první bláboly padly asi proto, že se starce na Hradě ještě nepodařilo probudit a domluvit se. Plukovník ví, že president může jeho odvolání protáhnout klidně o pár měsíců, jako to udělal u Staňka. Zeman patrně jiného (nebo lepšího) svého koně ve vládě nemá. Uvidíme v úterý.
Celkově patrně jde o nenápadné soupeření Babiše a Zemana. Prymula je sice výrazná a důležitá, ale přece jen figurka na šachovnici. Možná se už hraje i o to, kdo bude po Milošovi sedět na Hradě (Prymula nebo Babiš? – chraň nás pámbu).
Zajímavé je, jak Zeman tvrdošíjně chrání Babiše ve funkci. Žádní kamarádi nejsou. Je to podobné tomu, že je stále kancléřem Mynář. Kolikrát nám president sliboval, že si musí udělat prověrky, jinak nemůže místo zastávat – chachá! Jsem si skoro jistá, že oba (Babiš a Mynář) mají na Miloše nějaké fakt děsivé kompro. Oba jsou estébáci, nejspíš se k něčemu dostali a mají ho v hrsti. (To ale není důvod Zemana litovat.)
Tahle situace se zdá neudržitelná. Chtějí to takhle překlepat do voleb? Nezdá se. Spíš doufají, že se přehoupnou přes vrchol pandemie. Až výhružná čísla poklesnou, budou ti nahoře za hrdiny, kteří provedli národ katastrofou. Aspoň v očích těch hloupých, kteří jim na to skočí.

24. 10. 2020

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *